VÝROBA
VÝROBA

Vážení hosté e-shopu MORAVSKÁ SLIVOVICE,

rádi bychom Vám představili místo výroby MORAVSKÁ SLIVOVICE a technologii, kterou tento lahodný národní "lék" vyrábíme. Nahlédněte do tajů a krás výroby MORAVSKÉ SLIVOVICE.

První kámen PALÍRNY u Olomouce byl položen v roce 1996. Tehdy vznikla moderní pěstitelská pálenice. Její jedinečnost je ve speciální technologii, osobním přístupu k zákazníkům a především důrazu na kvalitu výroby.

Na přání zákazníků jsme postupně rozšířili služby o moštování, bezplatnou poradnu pro přípravu kvasu, prodej dárkových lahví a balení a pronájem prostor pro slavnostní, obchodní a školící příležitosti.

V roce 2009 jsme zahájili provoz moderního ovocného lihovaru na výrobu exkluzivního přírodního produktu – 52% ovocného destilátu. Nabízíme neodolatelnou jablkovici, tradiční slivovici, lahodnou hruškovici a temnou višňovici. Pro Vás a Vaše významné obchodní partnery vyrobíme dárkovou slivovici s Vaší firemní etiketou jako poděkování za úspěšnou spolupráci.

Ovocný lihovar je vybaven dvou-kotlovým systémem otápěným parou. Destilační kotel je vyroben z AKV oceli. Rektifikační kotel je vyroben z Cu, osazen vodou chlazeným trubkovým deflegmátorem a katalyzátorem s měděnou vložkou. Kvasné tanky (na 8tis. litrů) jsou propojeny s destilační aparaturou. Pálenka se skladuje v nerezových nádobách a plní do originálních lahví.

FOTOGRAFIE PALÍRNY - ZÁZEMÍ, KOTLE NA PÁLENÍ SLIVOVICE

PalírnaPalírnaPalírnaPalírna

PRODUKTOVÁ ŘADA


Objevte s námi nový rozměr kvalitních ovocných destilátů.

Objednejte si 52% slivovice, jablkovice, hruškovice, višňovice přímo z našeho e-shopu.


 

Výroba slivovice

  • Výběr ovoce - prvním důležitým krokem je výběr švestek na slivovici. Do slivovice, jak by se mohlo možná zdát, nepatří žádné červivé či nahnilé, škaredé kousky švestek. Naopak, pro výrobu slivovice se používají pouze čisté, zdravé a zralé kusy, a to bez stopek a pecek.
  • Kvas - následuje fáze kvasu, kdy ovoce vložíme do speciální nádoby, kde je ponecháno ke kvašení, a to po dobu 100 dní. Naplněné nádoby přikryjte víkem nebo igelitovou folií a umístěte je do místnosti bez větších výkyvů teplot, nejlépe do 20 °C. Tuto dobu je možné urychlit, a to za pomocí speciálního duplikátoru, kterým se reguluje intenzita kvašení. Záleží na Vás, zda spěcháte a nemůžete se dočkat, až ochutnáte slivovičku. Ovoce před samotným kvašením se upravuje: třešně se odstopkují, meruňky se odpeckují, broskve se odpeckují, švestky se pomačkají, hrušky se podrtí, jablka se podrtí. Upravené ovoce uložte do kvasných nádob, které plníte pokud možno najednou maximálně do 90 % objemu. Nádoby mohou být plastové či dřevěné. Vždy je před tím vymyjeme a zbavíme případných zaschlých nečistot. Je samozřejmé, že nepoužíváme nádoby od chemikálií, barev atp. Nádoby by měly mít objem 50 a více litrů. Celý proces kvašení probíhá samovolně. Po několika dnech se na povrchu vytvoří tzv. deka, kterou nenarušujte, neboť tvoří přirozenou ochranu proti infekci a zabraňuje ztrátám alkoholu. Kvas průběžně kontrolujeme, a pokud se na povrchu vytvoří plíseň, odstraníme ji. Po celou dobu kvasem nemícháme a bečkou nehýbeme. Vyzrálý kvas má zdravou vůni, šťáva není sladká. Deka se začíná propadat. Tuto je vhodné odstranit, než se propadne. V tomto momentě se objednáváme na pálení.
  • Destilace - po uplynutí doby kvasu, následuje samotná destilace, kdy se nakvašené švestky vaří při teplotě 100°C. Tento proces se opakuje. Výsledkem destilace je slivovice s vysokým obsahem alkoholu, který zastíní ovocnou chuť destilátu. Tekutina se proto ještě ředí čistou pramenitou vodou, aby byla dosažena určitá vyváženost nápoje, a tak, aby obsah alkoholu byl okolo zmiňovaných 50%. Do slivovice je možné ještě dát sušené švestky, které mok obohatí o vůni i nažloutlý nádech.
  • Uložení - ihned po destilaci a naředění, nemívá slivovice hned jemnou chuť. Je tedy lepší nechat vyrobenou slivovičku ještě několik měsíců uležet. Dokonce se můžete setkat s tím, že se nechává vyrobená slivovice odležet i po dobu několika let, a to proto, aby se slivovička zbavila nežádoucí ostrosti, a naopak získala svoji typickou jemnost.

Na čem závisí kvalita slivovice

Kvalita slivovice i pálenky, jako takové je závislá na kvalitě Vašeho kvasu. Různé pálenky se nazývají podle druhu ovoce, ze kterého byly vypáleny:

  • slivovice ze švestek,
  • třešňovice z třešní,
  • hruškovice z hrušek,
  • kalvados z jablek,
  • meruňkovice z meruněk apod.

Jak se pozná kvalitní slivovice

Kvalitní slivovici poznáte jednoduše. Při nalití do sklenky, prstýnkuje, tj. vytváří drobné praménky kondenzujícího alkoholu stékající zpět do sklenky. Nebo můžete kvalitu slivovice zkontrolovat tím, že tekutinu promnete mezi palcem a ukazováčkem. Stupeň drhnutí, respektive odporu tekutiny mezi prsty charakterizuje ovocný obsah.

Kvalitní slivovice je jednoduše čirá, prstýnkuje, a ženskému pohlaví „nevoní".

Účinky slivovice na lidské zdraví

Pokud užíváme slivovici v přiměřeném množství, má tento nápoj pozitivní vliv na rozšíření cév, spalování tuků, pomáhá při nachlazeních, chřipce, na ušní i oční nemoci. Obklady ze slivovice tiší bolest kloubů.


Objevte s námi nový rozměr kvalitních ovocných destilátů.

Objednejte si 52% jablkovici, slivovici, hruškovici, višňovici přímo z našeho e-shopu.